
MÜLLEROVA VILA
Müllerova vila je významná funkcionalistická stavba v Praze na Ořechovce. Od architektů Adolfa Loose a Karla Lhoty[BŠ1] si ji nechal postavit podnikatel František Müller. A to v letech 1928–1930, ve stejné době, kdy Ludwig Mies van der Rohe stavěl v Brně vilu Tugendhat. Vila je součástí expozice Muzea hl. města Prahy, a můžete ji tedy kdykoliv navštívit a seznámit se s historií funkcionalismu.


KAFKOVA VILA
Vila Bohumila Kafky s ateliérem čp. 484, Na Ořechovce 41, Praha 6-Střešovice, kterou navrhl architekt Pavel Janák pro sochaře Bohumila Kafku. Architekt Janák zde citlivě snoubí nároky na obytný a pracovní prostor obklopený zelení. Dům nezapře dobovou inspiraci anglickými a holandskými stavbami rodinných domů z režného zdiva se zajímavými detaily.


VILA JAROSLAVA VONDRÁKA
Vlastní třípodlažní vila architekta Jaroslava Vondráka je dominantou západní strany Macharova náměstí. Byla navržena ve specifickém expresivním výrazu, který v sobě kombinuje prvky moderny i rondokubismu. Architekt Vondrák byl jeden z vítězů veřejné urbanistické soutěže na „kolonii rodinných domků na Vořechovce“ a je autorem mnoha dalších staveb v okolí, včetně Ústřední budovy s kinem Ořechovka.


HYPŠMANOVA VILA
Hypšmanova vila je vlastní vila architekta Bohumila Hypšmana, který ji projektoval v puristicky čistém, vizuálně však nesmírně působivém stylu, s patrnou inspirací pozdními stavbami Otto Wagnera. Naleznete ji na adrese čp. 565, U Laboratoře 4, Praha 6 – Střešovice.


VILA VÁCLAVA HAVLA
Dělostřelecká 654/1, Praha 6 – Střešovice, svého času jedna z nejstřeženějších adres v České republice. Bydlel tu prezident České republiky, vůdčí osobnost sametové revoluce a slavný český dramtik světového formátu Václav Havel, který se sem přestěhoval v roce 1993.


VILA EMILA FILLY
Jedná se vlastně o dvojdům, který byl postaven pro známého českého malíře Emila Fillu a Františka Krejčího, který v letech 1922–1924 navrhl architekt Pavel Janák za spolupráce Jaroslava Vondráka a samotného Emila Filly. Fasády jsou z režného zdiva s nadpražím, zvýrazněným svisle kladenými cihlami. Ve štítové severní fasádě je umístěno velké ateliérové okno, akcentované po obou stranách nad střechu vybíhajícími rizality „falešných“ komínů. To, že zde žil slavný malíř, připomíná jeho busta z roku 1929, kterou vytvořil sochař Otto Gutfreund.
